Bozuk Sabit Sürücü veya Flash Bellek İçeriğini Kurtarma Yöntemleri

Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarımızı kapatmak, USB flash sürücümüz veya harici disk takmadan güvenli bir şekilde çıkarmadan çalışamaz hale gelir. Bilgisayarımız açılmıyor, USB bellek harici diskimiz bilgisayar tarafından görülmez veya dolu görünebilir, ancak yine de boş olabilir.

Disklerimizin düzgün kapanmasını önlemek için virüsler vb. Bu bağlı durumlara RAW durumları denir.

Böyle bir şeyle karşılaşırsak, sorunu Windows ve Macos işletim sistemlerinde nasıl çözebileceğimize bakalım.

  1. Disklerimizde önemli bir şey yoktur ya da içeriği feda edebilirsek, format çözümünübozuk sabit sürücüden veri kurtarma, usb bellekten veri kurtarma

ham biçim

Bilgisayarımızın harici sabit sürücüsünü veya USB belleğini biçimlendirerek sorunu hızla çözüyoruz. Biçimlendirme hakkında ayrıntılara girmeyeceğim, ancak Harici diski ve USB Belleği biçimlendirirken,

NTSF olarak biçimlendirirseniz, macos’ta ek yazılımın görünmesi gerekir,

Macos Journal olarak biçimlendirirseniz, pencerelerde ek yazılımların görünmesi gerekir,

Fat veya Fat32 olarak biçimlendirirsek, iki sistemde görünecektir, ancak büyük dosya aktarımında bir sorun vardır,

ExFat olarak biçimlendirirseniz, Linux’ta ek yazılımla kullanabilirsiniz ve diğer işletim sistemlerinde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız, bu yüzden exFat olarak biçimlendirmek benim seçimim.

  1. Disk içeriği önemlidir ve bilgisayarla ilgili çok fazla değilizsek ücretli bir program kullanarak çözüm

Hiç kimseye güvenmiyoruz, çok önemli bilgilerimiz, fotoğraf arşivlerimiz ve özel bilgilerimiz var, ücret karşılığında alacağımız programlarla bilgilerimizi kolayca kurtarabiliriz. Programların en son sürümleri mevcut olmasa da, kırılanları ücretsiz olarak piyasada bulmak mümkündür, ancak şahsen saygı ve güvenlik için uygun bulmuyorum. Programları satın almadan önce, demo sürümlerini yükleyip kurtaramayacağınızı kontrol edin ve ardından satın alın.

Önereceğim programlar,

veri kurtarma

Son yılların en iyi veri kurtarma programı olan Data RESCUE 4, Prosoft’un ürünüdür ve bu programla silinen, kaybolan veya hasar gören bellekteki birçok dosyayı kurtarabilirsiniz. Silinen dosyalarınızı Windows ve Mac işletim sistemini destekleyen yazılımın deneme sürümünde bile bulmak mümkündür. Dosyaları kurtarabilmek için 99 $ değerinde tam sürüme sahip olmanız gerekir.

Wondershare

Wondershare’in kurtarma yazılımının veri kurtarma, fotoğraf kurtarma, Android ve iOS gibi farklı sürümleri vardır. Windows ve Mac desteğine sahiptir. Silinen dosyalarınızın yanı sıra okunmamış RAW sektörlerindeki dosyaları kurtarmanıza yardımcı olur. Dosyaları kurtarmak için 89 $ değerinde tam sürüme sahip olmanız gerekir.

  1. Disk içeriği önemlidir, eğer biz de bilgisayarlarla ilgileniyorsanız, ücretsiz ve en iyi çözüm

Linux Ubuntu ile RAW disklerin içeriğini görebilir ve herhangi bir program olmadan içeriğimizi kurtarabiliriz. Dahası, bunu yapmak için Linux yüklememiz gerekmiyor, bunu linux ubuntu başlatma özelliğine sahip bir usb flash bellek ile yapabiliriz.

Örneğin, sisteminiz herhangi bir nedenle önyükleme yapmıyor, bilgisayarınızda çok sayıda önemli dosya var, sabit diskinizi sökebilir, harici bir disk kutusu satın alabilir ve kutuyla başka bir bilgisayara bağlayabilir ve içeriği kurtarabilirsiniz Eğer kurtarabilirsen. Eğer linux ubuntu usb flash belleğimiz varsa, usb’yi takarız, linux ile açılır, verilerimizi başka bir diske aktarırız, bu kadar kolay.

Linux Ubuntu Flash Bellek Nasıl Hazırlanır?

  1. Rufus adlı programın Windows sürümünü web sitesinden indirin.
  2. Linux Ubuntu’nun .iso kalıp dosyasını indirin.
  3. Bilgisayarınıza boş veya önemli bir şey olduğundan emin olduğumuz en az 4 GB boş USB belleği takın.
  4. Rufus programını çift tıklatarak çalıştırın.

Resimde (1) olarak gösterilen “Cihaz” bölümünden USB belleğinizi seçin.

Sisteminizde UEFI varsa, (2) seçeneğini değiştirmeniz gerekebilir (UEFI genellikle 2010 ve sonrasında piyasaya sürülen bilgisayarlarda bulunan bir bellenimdir).

(3) düğmesini kullanarak, Ubuntu .iso dosyasının bilgisayarınızdaki konumunu işaret edin.

  1. “Başlat” tuşuna basın ve belleğin hazırlanmasını bekleyin. Bellek hazırlandığında, “Kapat” düğmesine tıklayarak programı kapatabilir ve USB belleği çıkarabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment