Boşanma Nedenleri Neler?

Ailede, ebeveynler arasında yaşanan uyuşmazlıklar ve çatışmalar, anlaşmazlıklar ve içinden çıkılamayan sorunlar yaşanabilir. Bu olumsuzluklar uzun süreye de yayılabilir. Bu gibi durumlarda her iki ebeveyn, sorunlara ışık tutacak bir çözüm arayışı olanağı göremeyebilirler. Böylelikle boşanma kararı ortaya çıkabilir.
Ancak; boşanma nedenleri sorulduğunda her iki ebeveynde de değişik nedenler öne sürülebilir. Farklı açılardan bakışlar, birbirini anlamak yerine baskın davranabilme istekleri, öncelik elde etme isteği, ön plana çıkarılabilir. Her iki ebeveyn için sabit bir bakışla boşanma nedenleri beslenmiş olur.

boşanma nedir, boşanmanın etkileri, boşanma kararı alma
Gavel In Front Of Couple’s Hand On Wooden Table

Gerçekçi ve Gerçekçi Olmayan Nedenler

Aslında boşanma nedenleri, gerçekçi olan ve olmayan nedenler gibi iki bölümde de düşünülebilir. Çünkü; ebeveynler farklı kişilik özelliklerine sahip olabilir. Farklı bakışları da karşılıklı olarak kabul etmezler. Bu şekilde gelişen bir durumun sürekliliğinde ise; ortak sorunların çözümü ya da paylaşımı da yapılamayabilir. Birbirinden uzak iki ebeveyn ayrı yerlerde izlenimi ile uzak olurlar. Farklı dünyaların bireyleri gibi yaklaşımlar oluşabilir.

Gerçekçi boşanma nedenleri, aldatmalar, eşitlik ilkesinin bozulması, düşük ya da yüksek beklentiler, odak sorunların çözümlenemiyor olması, şiddetli geçimsizlik, bir de aileden gelen boşanma sıklıkları da çiftlerin boşanma nedenleri ile bağdaştırılabilir. Ailelerinde boşanmaların olduğu bireyler, bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Çözüm bulmak yerine bitirmek daha uygun gelebilir. Boşanma nedenleri, boşanma durumu gerçekleşmeden önce; doğru bir şekilde görülebilmelidir.

Yapıcı olmak; zordur. Yıkıcı olmak ise; yapıcı olma haline göre daha uğraştırıcıdır. Ailede boşanma nedenleri yıkıcı olma halinin, yapıcı olma durumunun denenmemiş şekli gibi görülebilir. Gerçekten gerçek nedenlerin çözümü için önce çaba harcanmadığında boşanma nedenleri ile gerçekleşecektir.

Related posts

Leave a Comment