Böğürtlenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığını Destekler

Böğürtlen ona koyu rengini veren antosiyaninler açısından zengin besindir. Bu antosiyaninler antioksidan görevi görerek serbest radikallerle savaşıp inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Böylelikle kalp hastalıklarından korunmayı sağlayan böğürtlen, vitamin C açısında da oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Yapılan araştırmalarda C vitaminin günlük olarak alımında damar sertliğini yani (ateroskleroz) ilerlemesini yavaşlatabildiği ve özellikle kalp krizi, felç gibi kardiyovasküler problemlerin oluşma riskini de azaltabildiği gözlemlenmiştir.

Göz Sağlığına İyi Gelir 

vitamin C, böğürtlen suyu, Böğürtlende mevcut olan mikro besinlerBöğürtlen antosiyaninler ile vitamin C içermesi nedeniyle makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlar. Yaşa bağlı oluşan makula dejenerasyonu ve katarakta karşı koruma sağladığı gibi merkezi görme kaybına sebep olan hastalıkların oluşumunu da önlüyor.

Sindirime Yardımcı Olur

Böğürtlen günlük lif içeriğinin önerilen miktarını barındırıyor. Bu sebeple gün içinde tüketilen böğürtlen ve ya böğürtlen suyu bağırsak düzenliliğine yardımcı olarak sağlık sindirimi destekler. Bağırsakta yaşanan düzensizlikler nedeniyle görülen kolon kanserini de azaltmak için etkili olarak kabul edilir.

Kadın Sağlığına İyi Gelir

Böğürtlende bulunan doğal östrojenler olan fitoöstrojenler, perimenopozal ve menopoz semptomlarından biri olan sıcak basmasının tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor. Özellikle PMS, şişkinlik, gıda eksikliği ve ya sıcak basması gibi diğer problemlere yardımcı olmakta için de idealdir. (3)

Antioksidan Kaynağıdır

Böğürtlen çeşitli biçimlerde vücudu korumayı sağlayan bol miktarda güçlü antioksidan içeriyor. Fenolik asitler, flavonoidler ile flavonaller özellikle böğürtlenin sahip olduğu antioksidan bileşenlerdendir.

Kanserle Mücadele Eder

Böğürtlen meyvesi akciğer kanseri, kolon kanseri ile özofagus kanseri de dâhil olmak üzere pek çok kanser türünün gelişime karşı etkili bir besindir. Böğürtlende mevcut olan mikro besinler kanserli hücrelerin çoğalmasında önleyici olarak görev görüyor. Böğürtlen üzerine yapılan araştırmalarda, böğürtlenin tümör büyümesini devre dışı bırakmasını sağlayan ellagik asit ve siyanürleme-3-glikozit gibi fitokimyasallar açısından zengin olması nedeniyle anti kanser aktiviteye sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Endotelyal Disfonksiyona Karşı Koruma Sağlar

Böğürtlen kan damarları iç astarının anormal çalışmasına neden olan endotelyal disfonksiyona karşı koruma sağlıyor. Bilimsel araştırmalarda belirtildiği gibi, siyanürleme-3-o-glukozid olarak bilinen yararlı bileşenleri içermesi sebebiyle bu tür oksidatiflerin aktivitesine karşı savaşmaktadır.

Related posts

Leave a Comment