Böbrek Taşı Nedir, Nasıl Oluşur ?

Bu yazımızda böbreklerde sık görülen problemlerden birisi olan böbrekte taş oluşumu, böbrek taşının nedenleri ve nasıl tedavi edilebileceğini tartışacağız. Böbrek taşı, sıklıkla böbrek kanalı içerisinde oluşmaya başlayan ve ilk başlarda küçük kum taneleri şeklinde görülürken zamanla büyüyüp taş halini alan taşlara denilir. Bu tür taşlar normal yollarlar böbrek dışına atılamazlar ve hastayı rahatsız etmeye başlar.böbrek taşı nedir, böbrek taşı oluşumu

Böbrek taşları böbrek kanalı içerisinde çok değişik yerlerde oluşabilir.

Böbrek Taşının Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Böbrek taşlarının oluşması genellikle iki ana sebebe bağlıdır. Böbrekte taş oluşmasının ilk sebebi, besinlerin sindirilmesini sağlayan bazı hormonların doğuştan salgılanmıyor olması ve buna bağlı olarak ta besinlerin yeteri kadar sindirilmemesidir. Besinler sindirilmediği zaman böbreklerde taş oluşumu görülebilir.

Böbrek taşlarının oluşmasının ikinci büyük sebebi ise, böbrekte veya üriner sistemde meydana gelen bozukluklardır. Böbrekte veya üriner sistemde meydana gelen bu bozukluklar yüzünden normalde hemen atılması gereken kum tanecikleri atılamaz ve sonuç olarak böbrekte taş oluşmaya başlar.

Bunların yanı sıra beslenme alışkanlıkları da böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Fosfat, oksalat ve kalsiyum bakımından yüksek değerlere sahip gıdalar tüketmek böbrek taşı oluşmasına neden olabilir. Yine benzer şekilde çok fazla vitamin ve koruyucu gıdalar içeren ürünlerin kullanılması da böbrekte taş oluşturabilir.

Ayrıca özellikle de toprakta yetişen meyve ve sebzelerin iyi yıkanmaması da, topraktan gelen toz ve tortuların böbrekte birikerek böbrek taşı oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle de toprakta yetişen besinler iyice yıkanmalıdır.

Genetik faktörler de bir kişide böbrek taşı oluşmasına neden olabilir. Bir kişinin ailesinde böbrek taşı görülmüşse, bu kişide de böbrek taşının oluşma riski vardır.

Böbrek Taşı Oluştuğunda Ne Tür Belirtilerle Kendini Gösterir?

Böbrek taşının ilk belirtisi böbreklerde şiddetli ağrılar şeklindedir. Böbreklerde ağrı görülmesinin yanı sıra midede bulantı, kusma, yüksek ateş gibi belirtiler de görülmektedir. Çok sık idrara çıkmak, idrarın zor yapılması, idrar yapılırken yanma olması ve idrar yapılırken kan gelmesi gibi durumlar da böbrek taşının belirtileri arasındadır.

Related posts

Leave a Comment