Biberon bebeğe nasıl verilir?

Biberonu Bebeğimize Nasıl Vermeliyiz ? Bebeğimiz anne olarak bizim sorumluluğumuz, geleceğimizdir. Dolayısıyla, kalbi bizimle birlikte atan ve bizden beslenen bebeğimizin beslenmesinde titiz davranmalı, onlar için sağlıklı bir ortam oluşturmalıyız. Sağlığın kaynağı ise anne sütünden geçiyor. Çünkü anne sütü dünyanın en zahmetsiz, en besleyici besinidir. Özellikle ilk 6 ay bebeğimizi anne sütü ile beslemeliyiz. Ancak anne sütünün yetersiz geldiği durumda biberon mamasına geçilmelidir.bebeklerde biberon kullanımı, bebeklere biberon verme

Biberon kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Biarastir’ da bugün biberonu bebeğimize nasıl vermemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle bebeğinize vereceğiniz süt, beden sıcaklığında yani ılık olmalıdır. Çünkü ılık sütün sindirimi daha kolaydır.

Bebeği, başı gövdesinden yüksekte olacak şekilde kucağınıza alın. Biberonu içinde boşluk olmayacak şekilde tutarak, dilinin üzerinde kalacak biçimde yerleştirin. Beslenmeye başlayınca ara ara biberonu geri çekip bebeğinizi dinlendirin. Fakat emziği bebeğin ağzından çekerken dikkatli davranın, emme boşluğuna geldiğinde tek seferde çekin. Eğer emziği gene de bırakmazsa, küçük parmağını ağzını kenarından içeri alıp boşluk oluşturun. Bu işlemi düzenli bir şekilde yaparsanız, bebeğiniz biberonun emziğini ara sıra bırakması gerektiğini öğrenecektir. Beslenme sırasında onunla konuşmak, gülümsemek, onun sevdiği sesleri çıkarmak ya da okşamak bebeğinizi rahatlatacak ve beslenmeyi keyifli hale getirecektir.

Bir önemli nokta ise bebeğinizin doyduğunu anlamanızdır. Doyduğunu anladığınız anda beslemeyi bırakın. Mamasını sonuna kadar bitirmesi için bebeğinizi kesinlikle zorlamayın. Bebeğiniz ağzını sağa sola çevirmeye başladığında muhtemelen doymuştur.

Her bebeğin bünyesi, tükettiği süt miktarı farklıdır. Dolayısıyla, biberonla beslenen bebekler, anne sütü ile beslenen bebekler gibi, ihtiyaçları kadar beslenirler. Bebeğe ihtiyacının dışında fazla verilen süt , daha sonra besleme soruna neden olur. Biberonda kalan süt ise atılmalı, bir sonraki beslenmede kullanılmamalıdır.

Related posts

Leave a Comment