Bazı Pire Çeşitleri

Kedi Piresi

Adından da anlaşılacağı üzere kedilerin üzerinde yaşadıkları için bu pire çeşidi isimini yaşadığı canlıdan almıştır. Boyutları ortalama 4 mm kadardır. Renk bakımından da daha çok sarı ve açık kahverengi olanlarına rastlanmaktadır.

Kedi piresi diğer canlılara da geçiş sağlayabilir. Özellikle evlerimize alacağımız evcil hayvanlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Dışarıdan alınan bir canlıyı mutlaka veteriner tarafından önerilen pire ilaçları ile yıkayıp eve almanız sizin de sağlığınız açısından çok önemlidir.pire türleri, pire ilaçlama, pire zararları nelerdir

Kedi piresi bulunduğu canlıda gerektiği kan emme işlemini gerçekleştirip yumurtalarını bu canlının üzerinde bırakıp evinizde yeni yem bulmak için saldırıya geçecektir ve eğer daha önce kanını emdiği hayvanda herhangi bir hastalık var ise bunu sizlere bulaştıracaktır.

Kedi piresi ile mücadele ederken öncelikle evinize alacağınız canlıları pireden korumak için pire ilaçları ile temizleyip sonrasında eğer evinizde görülmesi durumunda ise böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek pire ilaçlama konusunda yardım almanız gerekmektedir.

İnsan Piresi

Pire çeşitleri arasında köpek piresinden sonra en sık karşılaşılan pire türü olan insan piresi yapı bakımından oldukça ufaktır. Boyutları 1 mm ile 4 mm arasında değişiklik göstermektedir. İnsan piresi renk olarak bakıldığında sarı ya da çok açık kahverengidir. Dünya’nın her bölgesinde ve her iklim koşulunda yaşayabilen insan piresi beslenimini geceleri insanların kanları ile sağlarlar.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan insan piresi yumurtalarını diğer canlılar gibi bulundukları canlıların üzerine değil ev ortamın bulunan perde kenarları, duvar kağıtlarının aralarına, elektrik yuvalarının kenarlarına ya da parke aralarına yapmaktadır. Yavrular hızla büyür ve ergen döneme geçmeleri sadece 5-6 gün sürmektedir.

İnsan piresinden korunma yolları bakıldığında dışarıda satılan çeşitli  pire ilaçları ile bireysel olarak mümkün değildir. Bir çok hastalığa neden olan bu pire çeşitleri ile mücadele ederken kesin çözüme ulaşmanız için kurulan böcek ilaçlama servisleri sizlere 7/24 pire ilaçlama konusunda hizmet sunmaktadır.

Bitki Piresi

Pire ülkemizde ve Dünya’nın her bölgesinde görülen birçok çeşidi ile insan sağlığını ve insanların yaşadıkları bölgede yetiştirdikleri tarım ürünlerine zarar veren önlem alınmaz ise hızla çoğalan bu canlılar ile mücadele oldukça zordur.

Bitki Piresi adından da anlaşılacağı gibi özellikle bitkilerin yapraklarında bulunan ve besinlerini bitkilerin öz suları ve meyvelerini yiyerek beslenen bu canlılar oldukça zararlı haşereler arasındadır.

Yapı bakımından bakıldığında 3mm ile 8 mm arasında değişiklik gösteren bitki piresi bulunduğu bitkinin altlarına yumurtalarını bırakarak çoğalırlar. Yumurtaları birkaç hafta içinde ergin düzeye gelir. Eğer bitki piresi için önlem alınmaz ise bulundukları bitkiyi kuruturlar.

Related posts

Leave a Comment