Anneler ile bebekler

Hamilelik dönemlerinde başlayan anne ile bebek arasındaki sıkı duygusal bağ doğum sonrasında çok daha güçlü bir hale gelmektedir. 9 ay anne karnında beslenen ve büyüyen bebekler doğduktan sonra da anne sütüyle beslenmekte ve her an annesi ile vakit geçirdiği için anne kokusunu, anne tenini ve sesini çok iyi bir şekilde tanıyabilmektedir. Bu şekilde de anne ile bebek arasında muhteşem bir bağ meydana gelir. Her anne bebeğini en iyi şekilde yetiştirmek ve en güzel şekilde büyütmek ister. Bebek her an annesi ile vakit geçirdiği için de annesini çok fazla taklit etmeye meyilli vardır. Bu nedenle tüm anneler bebeklerine örnek olduklarını bilmeli ve bu şekilde hem sözlerine hem de davranışlarına özen göstermelidir.anneler için bebeklerinin önemi, bebekler için annelerinin önemi, anne ve bebek ilişkisi

Bebeğinizi doğru yetiştirin

Günümüzde artık birçok anne çok daha bilinçli olduğu için bebeklerini büyütürken de bilinçli bir şekilde davranamaya çalışmaktadır. Hem bebekleri doğmadan önce hem de bebekleri doğduktan sonra birçok bebek dergisi okumakta ve bebeğin duygularını ve hareketlerini en iyi şekilde anlayıp ona göre bebeğini yetiştirirken kendisine yön vermektedir. Bebekler ile anneler arasındaki ilişki yeryüzünde hiçbir iki kişi arasında meydana gelmemektedir. Çok hızlı bir şekilde büyüme yeteneğine sahip olan bebekler büyürken de anne ve babalarını taklit etmekte ve yeteneklerini ebeveynleri doğrultusunda geliştirmektedirler.

Bebeğinize iyi bir anne olun

Bebeklerin fiziksel gelişiminden tutun da, uyku düzeni, bağışıklık sistemi, zeka gelişimi, beslenme düzeni ve hatta psikolojisi gibi birçok özellik büyük oranda anneye bağlı olmaktadır. Örneğin; anne sevgisinden mahrum bir şekilde büyüyen birçok bebeğin hayatının devamında birçok psikolojik sorunlara yol açtığı gözlemlenmektedir. Bununla beraber bebek doğduğunda bebeğin anatomisi hakkında fikir sahibi olmak da annenin görevleri arasındadır. Bebeklerin henüz yeni doğduklarında ve bir süre daha kas kontrollerinin olmadığını bilmek ve buna göre bebeğinizi kucağınıza alırken veya herhangi bir şekilde dokunurken oldukça dikkatli davranmanız gerekir. Annelerin bebeklerine karşı bulunan tutumları, bebeğin acıktığında veya altına yaptığında annenin onunla ilgilenmesi de yine bebeğin anneye karşı güven ilişkisini geliştirmekte ve bu doğrultuda anne bebek ilişkisine yön vermektedir.

Related posts

Leave a Comment