Anne Karnındayken Bebeğin Kalbini Güvenceye Almanın Yolu

Fetal Ekokardiyografi nedir?

Türkiye’de her yıl yaklaşık 12.000 kalp hastalığı olan çocuk doğmaktadır. Ancak günümüzde bir çocuğun kalbinin anne karnında bile sağlıklı olup olmadığını belirlemek mümkündür. Modern koşullarda, ultrason yöntemi ile rahimdeki bir çocuğun kalbini görselleştirerek; Fonksiyonel ve yapısal durumu anne veya çocuğa zarar vermeden belirlenebilir. “Fetal Ekokardiyodik” derlemesinde, ülkemizde bu araştırma, Türkiye’nin belirli merkezlerinde, bu alanda özel eğitim almış uzmanlar tarafından yapılabilmektedir.fetal ekokardiyografi ne demek, fetal ekokardiyografi nedir, fetal ekokardiyografinin bebek sağlığında yeri

Fetal ekokardiyografide ses dalgaları kullanılarak bebeğin kalp ve dolaşım sistemi rahimde değerlendirilir. 16-18. Gebelik haftalarında kalp problemleri olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Doğumdan sonra ameliyat olan bebeklerin yüzde 95’i, tedaviden sonra herhangi bir büyük sorun yaşamadan sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilir. Elbette düzenli olarak bir doktora görünmeleri gerekiyor. Çoğu durumda, ömür boyu ilaç almaları gerekmez. Yani operasyonların başarı oranı yüzde 95’e ulaşıyor.

Fetal ekokardiyografi ile hangi sorunlar tespit edilebilir?

Fetal ekokardiyografi, anne karnındaki bir bebeğin kalbindeki yapısal ve işlevsel anormallikleri tespit etmek için kullanılan bir tekniktir. Örneğin, sol kalp hipoplazisi sendromu adı verilen, kalbin sol tarafının eksik olduğu ve erken teşhisin çok önemli olduğu önemli bir durum vardır. Ek olarak, kalp kapakçıklarının olmaması veya kapanması ciddi bir sorundur.

Doğuştan kalp kusurlarında, kalbin yapısının ihlali esastır. Bu nedenle, fetüsün ekokardiyografik incelemesinin temel amacı, bebeğin anne karnında kaybolmasına neden olacak ciddi bir tıbbi durum veya doğumdan hemen sonra müdahale gerektiren ciddi bir tıbbi durum olup olmadığını tespit etmektir. Bu muayene sayesinde hamileliğin erken döneminde doğumdan sonra tam olarak düzeltilemeyen aşırı derecede yapısal bozuklukları olan çocukları tespit etmek mümkündür.

Rahme cerrahi müdahale mümkün müdür?

Fetal ekokardiyografi ile belirlenen yapısal anormallikler için rahim ameliyatı son derece sınırlıdır. Bu bağlamda dünya çapında yeni girişimler başlamıştır. Çoğu zaman, yapısal bozukluklar için değil, fonksiyonel bozukluklar için harici ilaç tedavisinin kullanımından bahsediyoruz. Örneğin, doğmamış bir çocukta fetüsün ekokardiyografik incelemesi sırasında kalp yetmezliği veya ritim bozuklukları tespit edilirse; Anne tarafından verilen ilaçlarla bir çocuğun kalbini iyileştirmek mümkündür.

Related posts

Leave a Comment