Anemi (Kansızlık) Nedir? Neden Olur? Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Vücuttaki organ ve dokularda yeterli düzeyde kırmızı kan hücrelerinin bulunmaması haline anemi ya da bir diğer deyişle anemi denilmektedir. Dolaşım halinde olan kırmızı kan hücrelerinin belirli bir düzeyin altında kalması durumunda kansızlık görülmektedir. Genellikle bir başka hastalığa bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinin kaybı ya da üretilememesi gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25’lik kesiminde kansızlık sorunun yaşandığı bilinmektedir. En büyük risk grubu ise okul öncesi çocuklardır. Bu yaş grubunun yüzde 50’sine yakınında kansızlık olduğu tahmin edilmektedir.anemi nedir, anemi ne demek, anemi neden olur

Kansızlık sorunun yaşandığını anlamak için bir kan testi yapılmalıdır. Yapılan testler sonucunda olağanüstü bir düzeyde kansızlık varsa uygun bir tedavi yolu seçilebilir. Ancak genellikle hafif düzeylerde görüldüğünden ilaçlarla tedavi yoluna gidilmektedir. Tedavi olarak ise çoğunlukla demir tedavisi uygulanmaktadır. Hastanın durumuna, yaşına, cinsiyetine göre demir tedavisi ağızdan ya da damar yolu ile yapılmaktadır. Peki kansızlığa hangi besinler iyi gelir?

  1. Portakal Suyu

Portakal suyu zengin bir C vitamini deposudur. Özellikle hamilelikte kansızlığı gidermek için bolca portakal suyu tüketilmesine özen gösterilmelidir. Kansızlık sorunu yaşayanların ise günde 1 bardak kadar içmesi oldukça faydalı olacaktır.

  1. Brokoli

Brokoli bolca lif içermesinin yanı sıra doğal bir antioksidandır. Kırmızı kan hücrelerinin çoğaltılmasında oldukça etkili olacaktır. Salatalara eklenerek tüketilebileceği gibi direkt olarak da tüketilebilir.

  1. Kereviz

Kereviz kansızlığa iyi gelen sebzelerden bir diğeridir. Kerevizi salatalarınızda, yemeklerinizde tercih edebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Haftada 2-3 defadan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Mevsiminde haftada 1-2 defa tüketmeniz durumunda kırmızı kan hücrelerinde artış gözlemlenmesi muhtemeldir.

  1. Kuru Üzüm

Kuru üzüm içerisinde bolca demir bulunmaktadır. Kansızlığa oldukça faydalıdır. Her gün ara öğünlerde 10-15 adet kuru üzüm tüketerek kansızlığı önleyebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca kuru üzümle bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilirsiniz.

  1. Nar

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan nar demir emiliminde önemli bir rol oynar. Kıpkırmızı rengiyle kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır ve kansızlığı önler.

Related posts

Leave a Comment