Akrep İlaçlaması Yapımı

Akrep birçok insanın korktuğu, oldukça ilginç görüntüsü olan böcek türü bir hayvandır. Toplamda sekiz adet ayağı ve bir adet de kıskacı olan akrep, kıskacıyla yakaladığında iğnesini batırır, akrebin sokması oldukça acı verir, hatta bazı türleri insanlar ve hayvanlar için öldürücü niteliktedir. ülkemizde görülen akrep türlerinden ikisi oldukça zehirlidir bu akreplerdin birisi sarı akrep diğeri ise kara akrep olarak adlandırılır. ancak ülkemizde 20′den fazla akrep türü yaşamaktadır.akrep ilaçlama, akrep nasıl ilaçlanır, akrep ilaçlama işlemi

Yaşam Alanları

Birçok yaşam alanında yaşamını sürdüren akrep, sıcak ve nemli ortamları daha çok sevmektedir. Genellikle taşların arasında, toprağın altında, ağaç kabuklarının arasında ya da duvar çatlaklarının arasında yaşarlar. Karlı ve soğuk iklimlerde görülmesi oldukça zor olan akrep, daha çok sıcak iklimlerde yaşamını sürdürmektedir.

Özellikleri

Kuyruğunda zehir iğnesi bulunduran akrep, eklembacaklı bir hayvandır. Yalnız yaşamayı ve sessizce iğnesini batırmayı sever. Akrep, iğnesinin tümünü soktuğunda oldukça büyük bir acı verir. Bazı akrep türleri öldürücü niteliktedir, sıcak bölgelerde bulunan akrepler bunlara örnek verilebilir. Özellikle Meksika’da akrep zehirlenmesi sonucu birçok insan hayatını kaybetmektedir.

İnsanlara Zararları

Eve gelen akrep, insanlar için oldukça tehlikelidir. Genellikle kapı,duvar ve pencere kenarlarında ve evin birçok farklı bölgesinde yaşama özelliğine sahiptir. Akrep insanı zehirlediğinde, ya zehirler ya da öldürür onun için akrep soktuğu zamanlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yaşam Döngüleri

Akrepler genellikle ilkbahar aylarında çiftleşmektedir, çiftleşme erkek akrep için oldukça tehlikelidir. Çiftleşme olayı dişinin erkeği yemesiyle sonuçlanabilir. Dişi akrep 7 ile 12 ay arasında doğum yapmaktadır. Türüne bağlı olarak 110’a kadar yavru doğurabilme özelliğine sahiptir.

Evlerimizde Nerelerde Görülür?

Evlerde kapı ve duvar kenarlarında, paspas altında hatta yatak odalarında bile görülebilir. Yorgan arasına hatta ayakkabıların içinde bile görülen akrep, ilaçlanmadığı takdirde üreyerek çoğalacaktır. Bu yüzden ev ve iş yerlerinde mutlaka akrep ilaçlaması yapılmalıdır ve akrep ilaçlamasında yoğun kokulu, etkili ve sıvı püskürtmeli ilaçlar kullanılmalıdır.

Related posts

Leave a Comment