Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kanser hastalığının hayatımıza bu kadar fazla girmesinin nedeni tabi ki kimyasalların hayatımızda ki artışlarından kaynaklanmaktadır. Kanserin nedenleri arasında sayabileceğimiz birçok etken vardır. Artık hayatımızın büyük bir kısmında yer alan maddeler kanserojen etki yapmaktadırlar. Hormonlu yiyecekler, sigara alkol tüketiminin bu kadar fazla olmasının nedeni ile kanser hastalığı çağın hastalığı olarak insan ölümlerine neden olan etkenlerden birinci sıraya oturmuştur. Kanser hastalığı içerisinde insan ölümlerine ikinci sırada sebebiyet veren kanser türü ise akciğer kanseridir.akciğer kanseri, akciğer kanseri nedenleri, akciğere neler sebep olur

Akciğer kanserinin nedenleri söz konusu olduğunda bu kanser türünün en büyük besin kaynağının sigara olduğunun bilinmesi gerekir. Ülkemiz de akciğer kanserinin görülme sıklığı ise kadınlardan çok erkekler üzerindedir. Akciğer hastalıkları arasında en ölümcül olanı akciğer kanseridir. Bu yüzden bu hastalığa sebebiyet veren etkenlerden ve özellikle sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır. Akciğer kanserinin nedenleri arasında genetik faktörlerin ve hava kirliliğinin de etkileri vardır. Ailesinde akciğer kanseri olan bir kişinin mutlaka sık sık kontrole gitmesi gerektiğini ayrıca belirtmeliyiz.

Akciğer kanseri belirtileri genellikle kendini yüksek oranda öksürük, göğüs ağrısı, balgamla karışık gelen kan ve hırıltılı nefes alışverişi ile belli eder. Kanser türleri arasından akciğer kanserinin belirtileri diğer kanser türlerine göre daha görünürdür, mesela bir karaciğer kanseri belirtileri ancak hastalığın çok ilerlemiş seyrinde kendini gösterir. Akciğer üzerinde dokuların kötü huylu hücrelerle kaplanması konucu oluşan akciğer kanseri tedavisi genel olarak üç şekilde yapılmaktadır. Cerrahi işlem, ışın tedavisi, kemoterapi olarak yapılan akciğer kanseri tedavisi maalesef ki hastalığın ortadan kaldırmaya çoğu zaman yetmemektedir.

Akciğer kanseri bu kadar fazla ölüme sebebiyet verirken hala sigara kullanımı tüketimine devam edilmesi insanların bu hastalıkla daha yıllarca uğraşacaklarının bir göstergesidir. Zira sigara kullanımı akciğer kanserinin birinci silahı hatta sigara kullanmayan birinin sigara dumanına maruz kalması da bu hastalığın oluşum nedenidir. Filtreli sigara veya filtresiz sigara hiç fark etmez akciğer kanseri sigara kullanımı olduğu her yerde yaşamını sürdürmeye devam edecektir. Bu yüzden kansersiz bir yaşam özellikle akciğer kanserinin olmadığı bir yaşam diliyorsak sigarayı hayatımızdan mutlaka çıkarmalıyız.

Related posts

Leave a Comment