Ağız ve Diş Sağlığına Neden Dikkat Edilmeli?

Ağız ve diş sağlığının korunması son derece önemli bir şeydir. Çünkü genel sağlık durumunu belirleyen birçok etkenden en önemli olanları arasında ağız ve diş sağlığı gelmektedir. Sindirimin başladığı yer olan ağız besinler ile doğrudan temas halinde olduğu ve vücuda buradan birçok şeyin girebileceği göz ardı edilmemelidir. Ağız ve diş sağlığının korunması demek genel sağlığın da korunması demektir.Ağız ve diş bakımı, ağız bakımın yararları, diş bakımının yararları

Dişlerin fırçalanması, diş etlerinin sağlıklı olması sağlığı genel vücut sağlığını olumu etkiler. Diş çürükleri vb. gibi sorunlar mide, bağırsak vb. gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve dişlerinizde çürükler var ise gerekli tedavileri  yaptırmanız gerekmektedir. Dişlerinizi çektirmek yerine dolgu yaptırmanız her zaman için iyi bir tercihtir. Çünkü insanın sahip olduğu kendi dişleri gibi bir başka diş yoktur. Doğal olan her zaman güzeldir ve bu doğallık dişler ile ilgili ise dikkate alınması gereken şey elbette ağız bakımıdır. Dişlerinize son derece güzel bakmanıza rağmen yine de bazı faktörlere bağlı olarak çürükler oluşabilir. Çürük oluşması halinde hemen diş çektirmekten ziyade diş dolgusu yaptırmak daha mantıklı bir çözümdür. Beyaz ve siyah dolgu olmak üzere iki farklı dolgu çeşidi vardır. Bu dolgulardan beyaz olanı her ne kadar daha estetik görünse de siyah dolguya göre daha az dayanıklıdır. Siyah dolgu daha doğal bir malzemeden üretildiği için dişlere daha iyi tutunmakta ve dolgunun düşmesi bir o kadar gecikmektedir.

Dolgu yaptırmak basit bir şey gibi görünse de aslında zahmetli bir iştir. Dişin oyulması, oyulan kısma dolgu malzemesinin uygulanması vb. gibi birçok şey dolgunun zorluklarıdır. Dolgunun bu zorlukları ile uğraşmak istemiyorsanız mutlaka her 3 ayda bir diş kontrolü yaptırmanızda fayda vardır. Her 3 ayda bir yaptıramasanız dahi 6 ayda bir diş doktoruna görünmeniz hem ağız sağlığınız için hem de genel sağlığınız için önemlidir.

Related posts

Leave a Comment