3d Yazıcılar Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknolojinin günden güne ilerlediği aşikârdır. Durum böyle olunca her gün karşımıza bir yeni teknolojik alet çıkması da elbette normal bir durumdur. Son birkaç yılın en çok konuşulan teknolojik aletlerinden bir tanesi olan 3d yazıcıları bu yazımızda ele alacağız. 3d yani 3 boyutlu yazıcılar nedir, ne işe yarar kimler bu aletleri hangi amaçlarını gerçekleştirmek için kullanır vb. gibi konulara değineceğiz. İsterseniz lafı uzatmadan hemen 3d yazıcılar nelerdir değinecek yazımıza başlayalım.3 boyutlu yazıcılar, 3d yazıcılar nedir, 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanları

3d yazıcılar bilgisayar programından aldığı direktiflere uyarak içinde bulundurduğu özel bir madde sayesinde bir şeyleri 3 boyutlu olarak çizebilen daha doğrusu oluşturabilen yeni nesil yazıcılardır. Basit usulde düşünecek olursak sıradan bir yazıcıdan pek fazla farklı bir çalışma mantığı yoktur. Ancak unutmadan hatırlatmak isteriz ki normal bir yazıcı ile 3d yazıcı arasında dağlar kadar da fark vardır. Bizim fark yoktur dediğimiz nokta kendine verilen direktif sonucunda bilgisayar ekranındaki bir şeyleri gerçek hayata aktarabiliyor olmasıdır. Nasıl ki bir laser yazıcı kullanarak word dosyanızdaki yazıları kağıda dökebiliyor ya da bir fotoğrafı kağıda basabiliyorsanız 3d yazıcılar ile de bir nevi aslında bunu yapıyorsunuz. Ancak aradaki fark şu; 3d yazıcılar yazdırdığınız şeyi 3 boyutlu olarak yazmaktadır. Örneğin; bir vazoyu 3 boyutlu olarak bilgisayarda çizdiğinizi varsayalım, altı üstü her yönünü çizdiniz diyelim vazonun. Bu çiziminizi 3 boyutlu bir yazıcıya gönderirde yazdırırsanız yazdırma işinin sonucunda elinizde bir vazo fotoğrafı değil de gerçekten bir vazo olacaktır. Vazonuzu yazdırdıktan sonra kullanmak veya onu süslemek tamamen sizin hayal etme kapasitenize bağlıdır.

3 boyutlu yazıcılar her ne kadar iş odaklı olarak üretilmiş olsalar da son yıllarda ev tipi  3 boyutlu yazıcılar da üretilip piyasaya sürülmüştür. Genelde iş yaşamında mühendis, müteahhit gibi meslek gruplarının kullanımı için uygun ürünlerdir. Tabii bu aklınızda sadece iş yaşamında kullanılacak bir ürün olarak bu ürünlerin yer etmesine izin vermeyin. Çünkü 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak tıp alanında da bazı şeyler yapılmıştır. Hatta ilerleyen yıllarda 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak ve tıp bilimi ile birleştirilerek bir uzvunu kaybetmiş olan canlıya bu uzvu 3 boyutlu olarak çizilip nakil edilebileceğine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Eğer böyle bir şey yapılabilirse çok güzel bir tıbbi ilerleme kaydedilmiş olacaktır.

Related posts

Leave a Comment