0 – 12 AYLIK BEBEKLERE EN UYGUN OYUNCAKLAR

Bebeğinizin gelişiminde oyuncaklar çok önemli rol oynamaktadır. Oyuncaklar bebeğin bedensel, zihinsel gelişimlerine yardımcı olmaktadır. Bebeğiniz oyuncaklar ile hem eğlenirler hem de öğrenirler. Bebeklerin gelişimlerine en önemli katkı sağladıkları aylar 0 – 12 ay arasıdır. Bu nedenle 0 – 12 ay arası oyuncak seçimi çok önemlidir.bebekler için oyuncak, bebeklere en uygun oyuncak, 0-12 aylık bebekler için oyuncak

Egzersiz Oyuncakları

Egzersiz oyuncakları bebeğiniz doğduğu andan itibaren kullanılabilmektedir. Bebeğin sağlıklı biçimde kolunu, bacağını ve ya tüm vücudunu hareket ettirmeleri için bu oyuncaklar fayda sağlar. Egzersiz oyuncakları genellikle oyun halısı gibi bebeğin yerde ya da yatakta yatarken üstünde oyuncakların olduğu ve oyuncakların dikkat çekmesi nedeni ile tutmaya çalışmalarını sağlayan oyuncaklardır.

Peluş Oyuncaklar

6 ay ve üstü bebekler için sarılıp yatacakları ve oynayacakları pelüş oyuncakları olması çok yararlı olacaktır. Pelüş oyuncak hem bebeğinizin yalnız olmamasını ve bir arkadaşı olmasını sağlar hem de kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Pelüş oyuncakların yumuşak olması sayesinde bebeğin dokunma duyusu da gelişmektedir.

Müzikli oyuncaklar

Müzikli ve ya sesli oyuncaklar 9 ay ve üstü bebekler için alınması gerekir. Farklı sesler çıkaran ve müzikler çalan bu oyuncaklar bebeğin dinleme yeteneğini geliştirir ve hafızasını güçlendirecektir.

Şekilli kutu oyuncaklar

6 ay ve üstü bebeklere şekilli kutu oyuncaklar satın alabilirsiniz. Şekilli hem farklı boyutlarda, hem farklı renklerde, hem de farklı şekillerdedir. Farklı renk, boyut ve şekillerde olan bu kutu oyuncaklar bebeğin el becerisine oldukça katkı sağlamaktadır. Ayrıca bebek bu kutu oyuncaklar sayesinde boşlukların nasıl doldurulacağını öğreneceklerdir. Şekilleri ve renkleri birbirinden ayırmaları ise, ayırt etme gücüne fayda sağlayacaktır.

Yukarıda sıraladığımız oyuncaklar haricinde iç içe geçirilmiş oyuncaklar da 6 ay ve üstü bebeklerin gelişimlerine katkı sağlamaktadır. İç içe geçen oyuncaklar bebeğin hayal gücünü geliştirecektir. Bebeklerin hayal güçleri dışında el becerileri de iç içe geçirilen oyuncaklar sayesinde gelişim göstermektedir. Ayrıca kitaplarında bebeklere alınması gerekmektedir. Farklı kumaşlarda tasarlanan bu kitaplar bebeklerin dokunma duyusuna yardımcı olurken, görsellikler ile hayal güçlerini de geliştirecektir. Ayrıca bu kitapların suya dayanıklı olanları da vardır. Bebekler banyo yaparken bu kitaplar ile oynayabilir ve böylece suya olan korkularını yenebilirler.

Related posts

Leave a Comment